حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

سه شنبه, ۷ تیر , ۱۴۰۱ 29 ذو القعدة 1443 Tuesday, 28 June , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 97 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 6×
لزوم مکانیزه کردن سیستم‌های آبیاری در کرمانشاه باتوجه به کاهش بارندگی‌ها
۳۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۳
شناسه : 873
بازدید 121
0
اقتصاد غرب گزارش می دهد به گزارش خبرنگار اقتصاد غرب نیوز؛ سال گذشته که استان کرمانشاه هم درگیر خشکسالی بود در مدت مشابه تا به امروز بیش از ۳۰۰ میلیمتر بارش گزارش شده بود که نشان دهنده اوضاع وخیم و بحرانی میزان بارش در امسال است و به گفته کارشناسان امسال هم کرمانشاه یکی از استان هایی است که با چالش جدی تامین آب در بخش کشاورزی مواجه است.
ارسال توسط : نویسنده : خبرنگار منبع : اقتصاد غرب نیوز
پ
پ

میزان بارش در کرمانشاه در سال زراعی جاری ۲۰۳میلیمتر گزارش شده که در بلند مدت کاهش ۴۶درصدی را نشان می‌دهد این موضوع زنگ خطری جدی برای کشاورزان، محصولات آنها و نحوه مدیریت مصرف و همچنین چالشی جدی پیش‌روی مدیران جهت لزوم مکانیزه شدن سیستم آبیاری در بخش کشاورزی را به صدا درآوده است.

به گزارش خبرنگار ااقتصاد غرب نیوز؛ سال گذشته که استان کرمانشاه هم درگیر خشکسالی بود در مدت مشابه تا به امروز بیش از ۳۰۰ میلیمتر بارش گزارش شده بود که نشان دهنده اوضاع وخیم و بحرانی میزان بارش در امسال است و به گفته کارشناسان امسال هم کرمانشاه یکی از استان هایی است که با چالش جدی تامین آب در بخش کشاورزی مواجه است.

در استان کرمانشاه که از آن به عنوان قطب کشاورزی در غرب کشور یاد می‌شود و بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در آن وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان تولید دارد، باید از مدتها قبل یک سیستم آبیاری نوین مجهز برای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی در این استان اجرا می‌شد.

بخش کشاورزی در استان کرمانشاه که بیش از ۱۲۵ هزار بهره بردار دارد امروز با بحران آب مواجه است و این در حالی است که تعداد چاه های غیرمجاز در استان به حدود ۱۲ هزار حلقه و در شهرستان کرمانشاه به چهار هزار حلقه می‌رسد و مدیریت بهینه مصرف در این میان معنایی ندارد.

تسهیلات ویژه به کشاورزان جهت آبیاری نوین اراضی کشاورزی اختصاص یابد

به گزارش خبرنگار ایرنا، فرماندار کرمانشاه در اولین جلسه شورای کشاورزی شهرستان که روز سه شنبه و با حضور اعضا در سرسرای فرمانداری برگزار شد گفت: در شرایط خشکسالی قرار داریم و در بازدیدهایی که داشتم برخی از چشمه ها خشک، سطح آب برخی از چاه ها پایین رفته و همچنین سراب یاوری هم کاملا خشک شده بود.

«فضل الله رنجبر» با اشاره به اینکه وضعیت اصلا خوب نیست و در تامین آب شرب و کشاورزی روستاها با تنش جدی مواجهیم، افزود: همه بخشداران و دهیاران روستاها را بررسی کنند و تا برای تامین آب آنها اولویت بندی کنیم.

وی از تشکیل کمیته بحران برای پیگیری و رفع مشکل آب در بخش کشاورزی و آب شرب روستاها و پای کار آوردن بخش خصوصی برای تامین تانکرهای آب رسان خبر داد و افزود: همانطور که استاندار هم اعلام کردند باید به طور جدی با چاه ها و کشت های غیرمجاز مقابله و بر مدیریت کشت ها پرمصرف هم نظارت کافی داشته باشیم.

این مسئول با اشاره به اینکه برای مصرف بهینه آب باید مردم را همراه کنیم و با فرهنگ سازی از مصرف بی رویه آب جلوگیری کنیم، گفت: جهت مدیریت بهینه آب باید تسهیلات لازم در اختیار کشاورزان قرار بگیرد تا هرچه سریعتر نسبت به راه اندازی آبیاری نوین اقدام کنند در غیر این صورت این خشکسالی خسارت های فراوانی را به دنبال دارد و منجر به مهاجرت معکوس کشاورزان هم خواهم شد.

۴۷۰ هکتار از اراضی کرمانشاه را سال گذشته به آبیاری نوین مجهز کردیم

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه هم در این جلسه با اشاره به اینکه از سه هزار و ۹۰۰ هکتار باغ اکنون حدود ۲ هزار باغ در معرض تنش خشکی و نابودی قرار دارد، گفت: خشکسالی امسال به حدی وسیع است که امکان آبرسانی با چند تانکر هم وجود ندارد.

«فرشید خدادوست» ضمن گلایه از بی توجهی کشاورزان نسبت به بیمه محصولات خود هم، افزود: امسال متاسفانه ۵۵۴ هکتار از باغات دچار تنش سرمایی شدند اما کشاورزان فقط ۹۴ هکتار از اراضی خود را بیمه کرده بودند در صورتیکه بی معنی است کسی نسبت به رزق و روزی خود و خانواده اش بی توجه باشد.

وی با اشاره به اینکه با کشاورزانی که چاه غیرمجاز حفر کردند قرارداد همکاری منعقد نمی‌شود، گفت: در کلاس های توجیهی به دنبال آموزش صیانت و حفاظت از آب هستیم و بنا داریم کشاورزان را به سمتی سوق بدهیم که از ادوات و تجهیزات نوینی استفاده کنند تا هدررفت آب را به حداقل برسانیم.

این مسئول، آبیاری نوین را یکی از راه های مدیریت بهینه مصرف آب دانست و گفت: در سنوات گذشته ۳۲ هزار و ۸۰۰ هکتار و در سال گذشته ۴۷۰ هکتار از اراضی را به سیتم آبیاری تحت فشار مجهز کردیم بطوریکه برای هر هکتار آبیاری تحت فشار حدود ۱۸ میلیون تومان، برای آبیاری قطره ای هکتاری ۲۵ میلیون تومان و برای لوله گذاری هکتاری هشت میلیون تومان کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت می‌شود.

بودجه ای برای انسداد چاه های غیرمجاز نداریم

مدیر امور آب شهرستان کرمانشاه هم در این جلسه با اشاره به اینکه در نصب کنتورهای هوشمند خیلی موفق عمل نکردیم، افزود: از آنجایی که خرید و سفارش کنتورها مشکلاتی دارد سعی می‌کنیم در سال جدید ۲۵۰ تا ۳۰۰ کنتور هوشمند جدید برای مدیریت بهینه آب نصب کنیم.

«سیامک سلیمانی» اضافه برداشت و کشت غیرمجاز کشاورزانی که چاه مجاز دارند را هم یکی دیگر از مشکلات موجود دانست و گفت: بیشتر مشکل ما با کشاورزانی است که از سایر استان ها مانند همدان و اصفهان در اراضی کرمانشاه کشت می‌کنند و مدیریت بهینه آب برای آنها مهم نیست و دغدغه ای از این بابت ندارند.

وی ادامه داد: اگر بخشداران و سازمان جهاد کشاورزی لیست این کشاورزان و کلا کشاورزانی که کشت و برداشت غیرمجاز دارند را به ما اعلام کند حتما جریمه های سنگینی را برای آنها لحاظ کرده و آنها را مجبور به نصب کنتور هوشمند خواهیم کرد.

سلیمانی با اشاره به اینکه وضعیت آبی مناسبی نداریم و اگر چاره ای اندیشیده نشود به یک بحران وسیع و با تبعات اجتماعی بسیاری تبدیل خواهد شد، گفت: به طور متوسط هر ساله حدود ۱۸۰ چاه غیرمجاز مسدود می‌شود اما متاسفانه چاه های جدیدی حفر می‌شود و این در حالی است که هزینه انسداد هر چاه حدود چهار میلیون تومان است و ردیف اعتباری خاصی در این خصوص نداریم.

کرمانشاه قطب کشاورزی غرب کشور

به گزارش ایرنا؛ کشاورزی محور توسعه پایدار کرمانشاه و یکی از بخش‌های مهم این استان مرزی و چهارفصل است که با تولید بیش از چهار میلیون و ۵۷۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی علاوه بر تامین نیازهای غذایی داخل استان، بخش زیادی از نیازهای کشور را نیز تامین و تضمین می‌کند.

کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان‌های مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی محسوب می‌شود به طوری که ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

داشتن ۱۱ اقلیم آب و هوایی، بارش های ۲ برابری نسبت به میانگین کشوری، چهار فصل بودن و تولید بیش از ۹۸ درصد محصولات زراعی و باغی در استان از جمله ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی استان کرمانشاه است که از این ظرفیت برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، افزایش درآمد کشاورزان و رونق اقتصادی استان استفاده کرد.

از مجموع جمعیت استان حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند؛  استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می‌کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می‌کنند.

 آدرس کارخانه : کیلومتر ۴۵ جاده کرمانشاه روانسر بعد از روستای حسن آباد آدرس دفتر فروش : کرمانشاه -فرهنگیان فاز 1-بلوار شهید فهمیده بن بست مهر .دفتر مجتمع شیمیایی بیستون کرمانشاه info@moshabak.co 98-83-46562246-7+ 98-83-46562113+ 98-83-38252393+ واحد فروش 98-83-46562245+

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.