حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

سه شنبه, ۷ تیر , ۱۴۰۱ 29 ذو القعدة 1443 Tuesday, 28 June , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 97 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 6×
تامین اعتبار برای تکمیل کتابخانه مرکزی مطالبه اهالی فرهنگ کرمانشاه
۳۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۹
شناسه : 876
بازدید 98
0
اقتصاد غرب گزارش می دهد به گزارش خبرنگار اقتصاد غرب نیوز، بسیاری از کارشناسان توسعه فرهنگی را پیشران توسعه در سایر حوزه‌ها می‌دانند و این در حالی است که جامعه‌ای که بر بستر فرهنگی رشد و توسعه یابد علاوه بر توسعه اقتصادی از بسیاری آسیب‌های اجتماعی هم جلوگیری می‌کند.
ارسال توسط : نویسنده : خبرنگار منبع : پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد غرب نیوز
پ
پ

کتابخانه مرکزی کرمانشاه که یکی از شاخصه‌ها و به نوعی شناسنامه فرهنگی استان محسوب می‌شود بعد از ۱۵ سال که از کلنگ‌زنی آن می‌گذرد، هنوز به بهره‌برداری نرسیده و مردم استان از دولت مردمی توقع دارند تکمیل این پروژه را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد غرب نیوز، بسیاری از کارشناسان توسعه فرهنگی را پیشران توسعه در سایر حوزه‌ها می‌دانند و این در حالی است که جامعه‌ای که بر  بستر فرهنگی رشد و توسعه یابد علاوه بر توسعه اقتصادی از بسیاری آسیب‌های اجتماعی هم جلوگیری می‌کند.

توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در استان کرمانشاه و در همه حوزه‌ها مورد غفلت مدیران قبلی قرار گرفته و سالهاست که تکمیل کتابخانه مرکزی کرمانشاه مطالبه اصلی اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه و عموم مردم استان است.

استان کرمانشاه براساس آخرین گزارش مرکز آمار از نظر سرانه مطالعاتی با هفته ای حدود سه دقیقه مطالعه در جایگاه ۲۹ کشور قرار دارد و این در حالی است که تکمیل کتابخانه مرکزی کرمانشاه بعد از ۱۵ سال بلاتکلیفی، می‌تواند گامی مهم و تاثیرگذاری در افزایش سرانه مطالعاتی استان داشته باشد.

تکمیل کتابخانه مرکزی در لیست پروژه‌های سفر آتی رئیس جمهوری

بعد از گزارشات مکتوب و تصویری ایرنا از روند تکمیل کتابخانه مرکزی؛ معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه در اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های استان در سال ۱۴۰۱ با اشاره به اینکه استان کرمانشاه جزو سه استان آخر کشور از نظر سرانه مطالعه است، گفت: تکمیل کتابخانه مرکزی کرمانشاه منجر به تقویت این حوزه می‌شود و از این رو در لیست پروژه‌ها و مصوبات سفر آتی رئیس جمهوری به استان قرار گرفته است.

«حسین خوش اقبال» افزود: امروز کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه با فعالیت های جنبی نشان داده که برای گسترش فرهنگ کتابخوانی در بین مردم تلاش می کند و باید قدردان این زحمات بود لذا امیدواریم اثرات این برنامه های فرهنگی به زودی در توسعه فرهنگ عمومی مشهود باشد.

وی با اشاره به اینکه امروز جامعه ای موفق است که از تمام ابعاد اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و علمی خودش را بالا کشیده و به رقابت پرداخته باشد، گفت: بخشی از مشکلات و خشنوت‌های موجود در جامعه به علت پایین بودن سرانه مطالعاتی است لذا ما باید با فعالیت های موثر مانند فعالیت های فرهنگی کتابخانه های عمومی و همراهی سایر ادارات در فرهنگ سازی و گسترش کتابخوانی در ارتقا فرهنگ مطالعه عمومی بیش از پیش عمل کنیم و خانواده ها را به سمت کتابخوانی تشویق و ترغیب نماییم.

این مقام مسئول، فرهنگ سازی و برجسته سازی الگوهای موفق در حوزه علمی و مطالعاتی را مشوق نوجوانان و جوانان در مطالعه دانست و گفت: تعطیلات مدارس باعث دوری از کتاب و کتاب خواندن درسی شد و کرونا اثرات زیادی را بر این فرهنگ گذاشت و باید این خلأ از طریق تلاش های مظاعف مسئولان و مردم جبران شود.

تامین اعتبار برای تکمیل کتابخانه مرکزی مطالبه اهالی فرهنگ کرمانشاه

برای تکمیل کتابخانه مرکزی باید همت مضاعف صورت بگیرد

فرماندار کرمانشاه هم در اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های شهرستان کرمانشاه در سال جدید بر تکمیل کتابخانه مرکزی تاکید کرد و گفت : تکمیل این پروژه در گرو توجه ویژه مسئولان کشوری است و برای شروع به کار باید همت مضاعف صورت گیرد.

«فضل الله رنجبر» با اشاره به اینکه اگر کتاب خواندن را در کارها در اولویت قرار دهیم، در تمام بخش های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی برنده میدان خواهیم بود افزود : هیچ چیز جای کتاب را نمی گیرد لذا بخش فرهنگ مهمترین بخش مدیریتی جامعه است و ما باید به مشکلات فرهنگی بیشتر توجه کنیم، تا بتوانیم سریعتر آن را حل کنیم.   

پروژه کتابخانه مرکزی کرمانشاه باید از تعطیلی خارج شود

وی با تاکید بر راهکارهای گسترش مطالعه کردن در بین مردم جامعه بیان داشت: باید از نویسندگان، فرهیختگان و تمامی دست اندرکاران و مسئولان در ارتقای کیفیت و کمیت فرهنگ مطالعه بهره ببریم و راهکارهای گسترش فرهنگ کتابخوانی را بررسی کنیم، لذا ما در قبال فرهنگ سازی و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی مسئولیم.

فرماندار کرمانشاه با اشاره به اینکه پروژه نیمه کاره کتابخانه مرکزی استان کرمانشاه باید از حالت تعطیلی خارج شود و نباید اجازه دهیم که این سازه فرسوده شود افزود: کتابخانه مرکزی کرمانشاه مطالبه مردمی است لذا این مساله مهم و اساسی در حوزه زیرساخت فرهنگی استان بوده و می توان به جرات گفت شناسنامه فرهنگی استان روی زمین مانده و منتظر حمایت اساسی مسئولین کشوری است.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کرمانشاه در مورد برخی از ناهنجاری های اجتماعی گفت: بسیاری از مشکلات جامعه از مطالعه نکردن و دور شدن خانواده ها و جوانان از کتاب و کتابخوانی باز می گردد، همچنین جای خالی کتاب در سبد کالای خانواده ها بیشتر احساس می شود و باید به شکل جهادی برای حل این مشکل فعالیت کرد.

تامین اعتبار برای تکمیل کتابخانه مرکزی مطالبه اهالی فرهنگ کرمانشاه

کتابخانه مرکزی کرمانشاه پنج طبقه و ۱۱ هزار متر زیربنا دارد

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در خصوص روند ساخت کتابخانه مرکزی به خبرنگار ایرنا گفت: این پروژه از سال ۱۳۸۶ کلنگ زنی شد و تا سال ۱۳۹۱ حدود ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای آن صرف شد اما به دلیل نبود اعتبارات لازم، پروژه متوقف شد و سال ۱۳۹۶ با تزریق اعتبار پروژه را از ۳۰ درصد به ۶۰ درصد رساندیم اما روند آن بازهم متوقف شد.

«معصومه حسنی‌خونسار» با اشاره به اینکه این پروژه در ابتدا هفت طبقه با زیربنای ۱۵ هزار متر مربع بود و به دلیل کمبود اعتبار به پنج طبقه و با زیربنای ۱۱ هزار متر مربع کاهش یافت، افزود: تکمیل این پروژه خواسته جوانان و مردم استان است و متاسفانه سالن‌های مطالعه ما امروز جوابگوی جوانان نیست لذا از مسئولان خواهشمندیم نگاه مثبتی به کتابخانه مرکزی داشته باشند.

تکمیل کتابخانه مرکزی کرمانشاه یکی از ضروریات فرهنگی استان است

وی تکمیل کتابخانه مرکزی را یکی از ضروریات فرهنگی استان دانست و گفت: اثر گذاری و غنی بودن این کتابخانه می تواند نسل جدید را به کتابخوانی جذب کند و برای کتابخوان شدن نسل جدید کمتر دغدغه داشته باشیم.

این مقام مسئول افزود: وجود زیرساخت های مجهز و به روز برای جذب جوانان و نوجوانان و جامعه مخاطب کتابخوانی جاذبه دارد لذا باید مسئولان امر برای تسریع در روند تکمیل پروژه ساختمان کتابخانه مرکزی استان کرمانشاه بیش از پیش تلاش کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه بیان داشت: در شهرستان کرمانشاه ۲۵ باب کتابخانه عمومی وجود دارد که از این تعداد ۱۹ باب شهری و ۶ باب  روستایی است.

وی تعداد منابع در ۲۵ باب کتابخانه را ۳۸۴ هزار و ۳۴۷ نسخه کتاب اعلام کرد و گفت: برای هر سه نفر یک جلد کتاب موجود است که این سرانه باید برای هر یک نفر یک جلد کتاب وجود داشته باشد.

تامین اعتبار برای تکمیل کتابخانه مرکزی مطالبه اهالی فرهنگ کرمانشاه

باید منابع و کتابخانه های غنی داشته باشیم

دکتر «محمود مرادی»، استاد علم اطلاعات و دانش شناسی در دانشگاه رازی نیز در خصوص جایگاه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان به ایرنا گفت: ما باید با کشورهای توسعه یافته و مجهز به علم روز رقابت کنیم و بسیاری از کشورها هستند که بعد از ایران به وجود آمده اند اما منابع و کتابخانه های غنی تری دارند  لذا تکمیل این کتابخانه یکی از ضروریات امروز است.

وی اظهار داشت: مسئولان مربوطه برای ارتقاء فرهنگ مطالعه و غنی شدن منابع و توسعه زیرساخت های فرهنگی و عمومی در راستای گسترش کتابخوانی با رقابت جدی تر با استان های دیگر و حتی سایر کشور ها رقابت داشته باشند تا کرمانشاه جایگاه اصلی خود را دوباره به دست بیاورد.

 آدرس کارخانه : کیلومتر ۴۵ جاده کرمانشاه روانسر بعد از روستای حسن آباد آدرس دفتر فروش : کرمانشاه -فرهنگیان فاز 1-بلوار شهید فهمیده بن بست مهر .دفتر مجتمع شیمیایی بیستون کرمانشاه info@moshabak.co 98-83-46562246-7+ 98-83-46562113+ 98-83-38252393+ واحد فروش 98-83-46562245+

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.